SUBKULTUROWE I POSTSUBKULTUROWE POWROTY A RELACJE MIĘDZYPOKOLENIOWE W RODZINIE
PDF

Słowa kluczowe

subkultura
postsubkultura
pokolenie
napięcia pomiędzy pokoleniami w rodzinie

Jak cytować

Wrzesień, W. (2012). SUBKULTUROWE I POSTSUBKULTUROWE POWROTY A RELACJE MIĘDZYPOKOLENIOWE W RODZINIE. Ruch Prawniczy, Ekonomiczny I Socjologiczny, 74(3), 65–74. https://doi.org/10.14746/rpeis.2012.74.3.3

Liczba wyświetleń: 217


Liczba pobrań: 203

Abstrakt

Przez wiele lat subkulturowa aktywność młodzieży odgrywała znaczącą rolę w procesie socjalizacji, szczególnie na jej wtórnym etapie. Dorastająca młodzież, wzmocniona wcześniejszymi i równoległymi doświadczeniami wyniesionymi z grup rówieśniczych i szkoły, wkraczając w sfery subkulturowych subświatów, sytuowała się w opozycji do rodziców i dorosłych, ich norm, wartości, wzorów zachowań, ich sposobu postrzegania świata i w nim funkcjonowania. Subkulturowość wyostrzała podziały pomiędzy młodzieżą i młodością a dorosłymi i dorosłością. Subkultury młodzieżowe inicjowały i wyznaczały kierunki przemian zarówno relacji międzypokoleniowych, jak i rozwoju zachodniej cywilizacji. Gdy jednak subkultury młodzieżowe wracały po latach w swoich kolejnych subkulturowych wcieleniach, nierzadko powyżej zasygnalizowany element przestawał w ogóle istnieć. Różnice i podziały pomiędzy pokoleniami w rodzinie zanikały, a innowacyjny potencjał ulegał osłabieniu. Prezentowany artykuł stanowi próbę przyjrzenia się kilku przykładom subkulturowych powrotów i ich konsekwencjom.
https://doi.org/10.14746/rpeis.2012.74.3.3
PDF

Bibliografia

Cohen S., “Symbols of Trouble”. Folk Devils and Moral Panics, wyd. 2, Martin Robertson & Company Ltd., Oxford 1980.

Fatyga B., Dzicy z naszej ulicy. Antropologia kultury młodzieżowej, Wydawnictwo ISNS UW, Warszawa 1999.

Muggleton D., Wewnątrz subkultury. Ponowoczesne znaczenie stylu, tłum. A. Sadza, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków2004.

Polhemus T., Style Surfing: What to Wear in the 3rd Millenium, Thames and Hudson, London 1996.

Redhead S., The End-of-the-Century Party: Youth and Pop Towards 2000, Manchester University Press, Manchester-New York 1990.

Wrzesień W., A. Żurek, I. Przybył, Rodzice i ich dzieci w tańcu pokoleń, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2005.

Wrzesień W., Europejscy Poszukiwacze. Impresje na temat współczesnego pokolenia polskiej młodzieży, PWN, Warszawa 2009.

Wrzesień W., Jednostka – rodzina – pokolenie. Studium relacji międzypokoleniowych w rodzinie, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2003.